Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy w świecie – przegląd najnowszych informacji

WŁOCHY:
X Światowe Spotkanie Rodzin zostało zaplanowane na okres od 22 do 26 czerwca w Rzymie pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”;. Pierwsza edycja wydarzenia była zorganizowana już w 1994 roku. Przewidziane obrady oraz warsztaty, towarzyszące temu wydarzeniu, objęły swą tematyką kwestie związane z życiem rodzinnym, ale także uzależnieniami oraz przemocą, z jaką mogą zmagać się członkowie rodzin. Uczestnicy spotkania mogli wziąć udział także w festiwalu rodzin, na którym nie zabrakło także reprezentantów z Polski. Na piątek tj. 24 czerwca, zostało zaplanowane polonijne czuwanie modlitewne. O godz. 19.30 w kościele Santa Maria in Portico In Campitelli odbył się ,,Wieczór Wdzięczności z myślą Jana Pawła II”;. Do aktywnego udziału zaproszono m.in. Chór z Polski, Chór Polonii Rzymskiej, zespół Moja Rodzina oraz Duszpasterstwo Polaków w Rzymie. Wydarzenie zakończyło się na Placu św. Piotra, gdzie Papież Franciszek zwrócił się ze swoim przesłaniem do zgromadzonych tam osób. Jak to podkreśla Dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL prof. Jacek Gołębiowski, ta inicjatywa stanowi niezwykle istotny aspekt rozwojowy, zwłaszcza dla przedstawicieli młodej polonii, przebywającej obecnie na emigracji, a mimo to wciąż identyfikującej się z wiarą i kościołem chrześcijańskim.

AUSTRIA:
Po dwuletniej przerwie, powodowanej zagrożeniem epidemiologicznym, związanym z rozwojem pandemii COVID-19, oficjalnie otwarto XII Zlot Polonijny oraz Igrzyska Polonijne w Górnej Austrii. Rozpoczęcie igrzysk nastąpiło o godz. 10:30 na obiekcie sportowym ASKÖ Steg Linz. Organizatorami wydarzenia była Wspólnota Polaków w Górnej Austrii. Prezes organizacji – Julian Gaborek – 11 czerwca 2022 roku oficjalnie powitał zgromadzonych gości. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Konsul Honorowy RP w Górnej Austrii – Christian Hofer, członek Rządu Górnej Austrii – Wolfgang Hattmannsdorfer oraz wiceburmistrz miasta Linz – Karin Hörzing. W trakcie zlotu można było podziwiać Zespół Folklorystyczny „Mazurki” z Wiednia, występujący pod kierownictwem artystycznym Alicji Zell.

KOREA POŁUDNIOWA
Mapo Lifelong Learning Center przy współpracy HUFS International Area Studies – Tolerance ogłosiło, że będzie prowadzić „Polish Literature Tour with Szymborska & Tokarczuk”. Pomysł powstał we współpracy z Hankuk University of Foreign Studies. Serię wykładów, zatytułowanych „Świat literatury polskiej z ukierunkowaniem na Szymborską i Tokarczuk”, prowadzi Seong Choi, profesor polonistyki na Hankuk University. Profesor Choi Seong-eun przetłumaczył szereg literatury polskiej, w tym m.in. powieści Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”, jak również tomiki poezji Wiesławy Szymborskiej, wśród których wymienić można chociażby „Wszystkie lektury nadobowiązkowe”. Wydarzenie zostało podzielone na cztery, cotygodniowe spotkania, zaplanowane od 5 do 26 lipca. Z uwagi na sytuację pandemiczną, eventy będą odbywały się online, za pośrednictwem platformy ZOOM.

ŚWIAT:
10 czerwca bieżącego roku w Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla laureatów Międzynarodowego Konkursu „Śladami Historii Polski – Skąd Nasz Ród”. Spośród 1930 nadesłanych zgłoszeń z 26 krajów świata, wyłoniono zwycięzców w kategoriach plastycznych, filmów oraz pieśni. Na podium stanęli reprezentanci Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Moskwie, Szkoły Polskiej im. gen. Stefana Grota-Roweckiego przy Ambasadzie RP w Berlinie, Szkoły Polskiej im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago oraz Szkoły Polskiej im. gen. Józefa Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto. Współorganizatorem wydarzenia był Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, reprezentowany przez wicedyrektor – Panią Agnieszkę Koterla.

Autor: Natalia Potera

 

Źródła:
한국강사신문, 한국외국어대학교 최성은 교수 ‘쉼보르스카&토카르추크와 함께 떠나는 폴란드
문학 여행’ 인문학 특강
http://www.lecturernews.com/news/articleView.html?idxno=99272&fbclid=IwAR1oekAvfQTwcv6O
FUZoJ_TOGvU4wXzk-glltbmfGDj2hVu8ThDcHG9kPrk
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Uroczystość Międzynarodowego Konkursu „Śladami
Historii Polski – Skąd Nasz Ród” https://www.orpeg.pl/uroczystosc-miedzynarodowego-konkursu-
sladami-historii-polski-skad-nasz-rod/
Polacy we Włoszech, XII Zlot i Igrzyska Polonijne w Górnej
Austriihttps://www.polacywewloszech.com/2022/05/12/xii-zlot-i-igrzyska-polonijne-w-gornej-austrii/
TVP Polonia, Austria: XII Zlot Polonijny w Górnej Austrii – Linz 2022
https://twojapolonia.tvp.pl/60888896/austria-xii-zlot-polonijny-w-gornej-austrii-linz-2022-galeria

TVP Polonia, Włochy: Polonia bierze udział w X Światowym Spotkaniu Rodzin
https://www.onet.pl/informacje/kai/rzym-polonia-tez-uczestniczy-w-x-swiatowym-spotkania-

%d bloggers like this: