Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polsko-norweskie konsultacje wiceministrów spraw zagranicznych

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podsekretarz Stanu Marek Prawda rozmawiał dzisiaj z wiceminister spraw zagranicznych Królestwa Norwegii Marią Varteressian. W agendzie konsultacji znalazły się kwestie dotyczące współpracy bilateralnej w dziedzinie ekonomicznej i energetycznej, jak też zagadnienia dotyczące polityki wschodniej i bezpieczeństwa.

Podczas spotkania poruszono temat partnerstwa w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w tym wzorcową – szczególnie w okresie pandemii i trwającej wojny przeciwko Ukrainie – współpracę w ramach Mechanizmów Finansowych: Norweskiego i EOG.

Wiceministrowie pozytywnie ocenili także stan relacji dwustronnych. – Norwegia to nasz niezawodny partner, z którym łączą nas wspólne wartości i cele. Będziemy konsekwentnie współdziałać w ich wdrażaniu – podkreślił wiceminister Prawda.

Na prośbę strony norweskiej wiceszef polskiego MSZ  przedstawił także priorytety prezydencji Polski w Radzie UE w 2025 r., zwłaszcza odnoszące się do rozszerzenia UE i praworządności. Strona norweska podkreśliła duże znaczenie, jakie przywiązuje do efektywnej współpracy z Unią Europejską, co potwierdza także niedawne podpisanie umowy ustanawiającej Partnerstwo w dziedzinie Bezpieczeństwa i Obrony między Norwegią a UE.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

%d bloggers like this: