Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 18-25.09.2022

KOREA PÓŁNOCNA, KOREA POŁUDNIOWA

W zeszły piątek do Korei Południowej przyleciał kolejny amerykański lotniskowiec. Dołączy on do innych jednostek wojskowych, aby uczestniczyć we wspólnych ćwiczeniach z siłami Korei Południowej. W odpowiedzi Korea Północna potępiła ćwiczenia sił zbrojnych USA, uznając je za prowokację do wojny i dowód wrogiej polityki Waszyngtonu i Seulu. W minionym tygodniu wojsko Korei Południowej wykryło, że Pjongjang może testować rakiety balistyczne wystrzeliwane z łodzi podwodnych (SLBM). Takie działania zostały zaobserwowane w tym tygodniu w Sinpo w prowincji Hamgyong w Korei Północnej. Jest to zgodne z raportem amerykańskiego think tanku, który został przedstawiony w ubiegłym tygodniu.

Koreańskie biuro prezydenckie poinformowało w sobotnim oświadczeniu, że prezydent Yoon Suk-Yeol jest świadomy znaków i ruchów sugerujących prowokacje Korei Północnej. Należy zaznaczyć, że wydarzenie to miało miejsce tuż przed wizytą wiceprezydenta USA Harrisa w regionie i spotkaniem z przywódcami Japonii i Korei Południowej.

Wysoki rangą urzędnik administracji USA powiedział w piątek na briefingu, że próba nuklearna lub inna prowokacja była możliwa podczas podróży Harrisa do regionu, ale nie mieli żadnych prognoz ani ogłoszeń.

 

ROSJA

Władimir Putin ogłosił plany zorganizowania referendów na okupowanych terytoriach Ukrainy. Zachodni przywódcy obawiają się, że wykorzysta referenda jako pretekst do uznania wschodniego i południowego frontu Ukrainy za integralną część Rosji.Włączając cztery obszary: Ługańsk, Donieck, Chersoń i Zaporoż, Moskwa mogłaby przedstawiać próby ich odbicia jako ataki na samą Rosję, będące ostrzeżeniem dla Kijowa i jego zachodnich sojuszników. Sytuacja wydaje się być podobna do nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku. Jednocześnie rosyjski lider zamierza powołać do 300 tys. sił rezerwowych na mocy dekretu o częściowej mobilizacji. Eksperci postrzegają to jako reakcję na niedawno rozpoczętą przez Ukrainę kontrofensywę. Mobilizacja wywołała protesty w całym kraju, a setki osób aresztowano podczas demonstracji antywojennych w około 40 miastach.

W odpowiedzi UE planuje wprowadzić nowe sankcje wobec Rosji. Rzecznik Komisji powiedział później, że zostaną one nałożone na osoby i podmioty wspierające inwazję na Ukrainę. Komisja jednak nie przedstawiła jeszcze dalszych szczegółów.

Wydaje się, że Rosjanie uciekają przed ewentualnym poborem do krajów, w których wizy nie są wymagane, jednak państwa zachodnie są w większości przeciwne wpuszczaniu ich na swoje terytorium.

 

IRAN

Ostatnie antyrządowe protesty w Iranie, podczas których demonstranci często skandują hasła przeciwko establishmentowi i jego przywódcom, są nadal rozpraszane przez siły bezpieczeństwa. Uważa się, że podczas dotychczasowych protestów zginęło kilkadziesiąt osób, a tysiące aresztowano. Jednak władze, które określają protesty jako „zamieszki”, nie opublikowały jeszcze oficjalnych raportów. Zwolennicy rządu potępili również to, co postrzegają jako zagraniczną interwencję w sprawy Iranu, zwłaszcza ze strony Stanów Zjednoczonych, które poparły protesty. Na początku ubiegłego tygodnia przedstawiciele USA powiedzieli, że zrobią wyjątek od swojego kompleksowego systemu sankcji przeciwko Iranowi, aby złagodzić zakłócenia w Internecie.

Zamieszki zaczęły się po tym, jak młoda kobieta – Mahsa Amini, została aresztowana za rzekome nieprzestrzeganie irańskiego kodeksu ubioru dla kobiet w Teheranie. Doznała udaru mózgu i zmarła po kilku dniach przebywania w śpiączce. Władze powiedziały, że Amini nie została pobita i próbowały wyjaśnić jej śmierć w wyniku wcześniejszych schorzeń, czemu zaprzeczyła jej rodzina.

 

STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI

Republikańscy gubernatorzy obwiniają politykę imigracyjną prezydenta Joe Bidena za wzrost liczby przyjazdów na granicę i twierdzą, że ich kampania jest konieczna, aby podzielić ciężar przyjmowania osób ubiegających się o azyl.

Republikański gubernator Teksasu od miesięcy wysyła azylantów autobusami do stanów rządzonych przez Demokratów. Dzieje się to bez wcześniejszego ostrzeżenia i koordynacji, aby zwrócić uwagę na rosnącą liczbę migrantów przekraczających granicę pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi.

Niedługo po nim podążyła Arizona, a ostatnio dołączył do nich gubernator Florydy, wysyłając około 50 migrantów samolotami z Teksasu do Massachusetts. Do tej pory ponad 13 000 migrantów zostało dotkniętych kampanią republikańskich ustawodawców.

Gubernator Teksasu Greg Abbott powiedział, że północne, rządzone przez Demokratów stany powinny dzielić ciężar przyjmowania imigrantów. Jednakże, w związku ze zbliżającymi się wyborami śródokresowymi w listopadzie, zwolennicy polityki migracyjnej twierdzą, że posunięcie to jest okrutnym wybiegiem politycznym w celu zdobycia głosów.

 

Autor: Natalia Potera

 

CNA, North Korea may be preparing to test submarine-launched ballistic missile, South Korea military says: Reporthttps://www.channelnewsasia.com/asia/north-korea-preparing-submarine-launched-ballistic-missile-south-korea-military-says-2962656

Euronews, Erope’s week: Russia mobilises and possible new sanctions discussed https://www.euronews.com/my-europe/2022/09/23/europes-week-russia-mobilises-and-possible-new-sanctions-discussed

AlJazeera, Iran’s pro-government counter-protesters try to change narrative https://www.aljazeera.com/news/2022/9/25/iran-organises-counter-demonstrations-as-protests-continue

AlJazeera, Why Republican governors are relocating migrants across US https://www.aljazeera.com/news/2022/9/23/why-republican-governors-are-relocating-migrants-across-us

%d bloggers like this: