Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Propozycje RODMu Poznań na wrzesień i październik

Chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka wydarzeń, które będziemy organizować w najbliższym czasie w ramach działalności Ośrodka Debaty Międzynarodowej prowadzonego przez Fundację Św.Benedykta.

 

1). 24 września

Niedziela, godz. 17:00 (do 18:45), Ośrodek RODM na ul. Ratajczaka 44

Wieczór Wyborczy na żywo – Wybory Parlamentarne w Niemczech 2017. 

Spotkanie poprowadzi dr. Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego, autor wielu analiz i publikacji na temat Niemiec, systemu partyjnego w tym kraju, niemieckiej historii XX i XXI wieku.

Implikacje tych wyborów będą istotne nie tylko dla samych Niemców – dotkną one również Europę i oczywiście nasz kraj, dlatego proponujemy dyskusję na temat wyborów, których dokonają wkrótce nasi zachodni sąsiedzi.

 

2). 28 września

Czwartek, godz. 19:30 (do 21:00), Cafe Misja na ul. Gołębiej 1 (tuż obok Fary)

500 lat Reformacji i jej echa w Wielkopolsce.

Gospodarzem spotkania będzie prof.Grzegorz Kucharczyk, który wydał ostatnio książkę „Kryzys i destrukcja. Szkice o protestanckiej reformacji”. Spotkanie nie będzie jednak dotyczyło samej książki, ale będzie ono szerszym rysem zjawiska, które narodziło się 500 lat temu (dokładna rocznica przypadnie 31 października). Poza krótkim opisem historycznym prof.Kucharczyk przedstawi konsekwencje Reformacji, które widzimy w czasach współczesnych – zarówno w kulturze, religii, polityce jak i życiu społecznym.

 

3). 3 października

Wtorek, godz. 19:30

Spotkanie z Filmem: Kulisy Zjednoczenia Niemiec 1990, Ośrodek RODM na ul. Ratajczaka 44

Projekcję i dyskusję na kolejnym z tego cyklu spotkaniu poprowadzi Pan Krzysztof Nowak. Proponujemy dyskusję dokładnie w 27 rocznicę wydarzenia, które, jak niektórzy twierdzą dziś prowokacyjnie, nie było spontanicznym wyrazem dążenia do odzyskania wolności przez wschodnie Niemcy, ale egzekucją planów nakreślonych na Kremlu w latach 80-tych.

 

4). Połowa października (konkretną datę podamy na profilu FB i naszej stronie www)

Trójmorze zdemistyfikowane

Czym jest idea Trójmorza? Czy stanowi ona konkurencję wewnątrz UE lub, jak chcą inni, zastąpi ona Grupę Wyszehradzką? Czy jest to realna inicjatywa modernizująca Europę Środkowo – Wschodnią czy niepoprawna utopia?

 

5). Koniec października (konkretną datę podamy na profilu FB i naszej stronie www)

Jak regiony reprezentują swoje interesy w Unii Europejskiej?

Wydarzenie skierowane głównie do studentów prawa, administracji, ekonomii.

Spotkanie poprowadzi dr. Filip Skawiński, analityk z warszawskiego biura Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

 

Serdecznie zapraszamy!

Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu

%d bloggers like this: