Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej, uczczenie zmarłych w Dniu Wszystkich Świętych w Szwecji oraz odwiedziny poligonu w Butowie przez młodzież z Moskwy

POLSKA

Rozpoczął się XIII Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo”. W tegorocznej edycji Zlotu biorą udział młodzi przedstawiciele Polonii z szesnastu państw: Z Wielkiej Brytanii, Rosji, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Czech, Francji, Niemiec, Japonii, Kazachstanu, Brazylii, Szwecji, Węgier i Armenii. Wydarzenie jest okazją do podtrzymania więzi młodych Polaków z ojczyzną i rozwijania ich wiedzy o polskiej kulturze poprzez udział w przedsięwzięciach artystycznych, warsztatach tematycznych i wycieczkach krajoznawczych.

http://wspolnotapolska.org.pl/orlegniazdo/index.php

 

UKRAINA

Fundacja Wolność i Demokracja udzieliła wsparcia członkom Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu w ramach projektu „Wsparcie dla organizacji i ośrodków polskich w obliczu wojny na Ukrainie” finansowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. 

https://monitorwolynski.com/uk/news/5219-polacy-z-wolynia-otrzymali-pomoc-z-polski

 

SZWECJA

Na cmentarzu Vestre Gravlund w Oslo szwedzka Polonia spotkała się w celu uczczenia pamięci zmarłych w Dniu Wszystkich Świętych. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Ambasady RP w Oslo – Charge d’affaires Marcin Czech i Konsul RP Agnieszka Kucińska-Spyrka, a także harcerze, nauczyciele ze Szkoły Polskiej im. Bohaterów Narwiku w Oslo i działacze stowarzyszeń polonijnych.

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=30071

 

USA

Amerykańska Polonia zakończyła celebrowanie Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. Październik został wybrany jako „polski” miesiąc ze względu na rocznicę śmierci Kazimierza Pułaskiego – przypadającą na 11 października. Już od 1986 roku miesiąc jest więc okresem, w którym odbywa się szczególnie wiele wydarzeń polonijnych – festiwali, wystaw, koncertów i warsztatów, dzięki którym Polacy w Stanach Zjednoczonych mogą celebrować polską kulturę i rozwijać swoją wiedzę na jej temat. Jednym z najważniejszych tego typu przedsięwzięć jest Dzień Dziedzictwa Polskiego – w tym roku został on przygotowany przez Centrum Polsko-Słowiańskie na Greenpoincie. Wydarzenie objął patronatem Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Oprócz części oficjalnej obchodów, zaprezentować swój repertuar miało okazję także wiele grup artystycznych, a na koniec odbyła się tradycyjna, polska biesiada. 

https://polonia.tvp.pl/50143931/pazdziernik-miesiacem-dziedzictwa-polskiego-w-usa

https://twojapolonia.tvp.pl/73612078/usa-wladze-nowego-jorku-uhonorowaly-polonie-w-dniu-dziedzictwa-polskiego

 

ROSJA

Młodzież Domu Polskiego w Moskwie odwiedziła poligon w Butowie – miejsce kaźni ponad 20 tysięcy ofiar stalinowskiego terroru. Niemal tysiąc z nich było Polakami. Młodzi Polacy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary, a także udali się na Cmentarz Doński – miejsce pochówku ludzi zamordowanych przez NKWD w więzieniach m.in. na Lefortowie i Łubiance – gdzie także oddali cześć ofiarom stalinowskich represji.

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=30045

 

WŁOCHY

Odbyły się uroczystości z okazji 80. Rocznicy wyzwolenia Lecce zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Polskich Bojowników we Włoszech. Z tej okazji została otwarta wystawa poświęcona Armii Gen. Andersa – która wyzwalała Lecce oraz inne włoskie miasta spod niemieckiej okupacji. W obchodach udział wzięła Ambasador RP w Rzymie Anna Maria Anders oraz Prefekt Lecce Luca Rotondi. 

https://www.gov.pl/web/wlochy/80-rocznica-wyzwolenia-lecce

 

Autor: Dominika Dobrowolska

%d bloggers like this: