Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wizyta australijskiego premiera w Chinach, protesty w Hiszpanii oraz afera korupcyjna w Portugalii

Chiny/ Australia

W poniedziałek 6 listopada podczas swojej wizyty w Chińskiej Republice Ludowej premier Australii  Anthony Albanes spotkał się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Albanes jest pierwszym australijskim liderem, który odwiedził Chiny od 2016. 

Tematem przewodnim wizyty jest handel i próby przekonania Chińczyków do rezygnacji z reszty ceł na australijskie produkty, nałożonych w 2020 w odpowiedzi na wezwanie ówczesnego premiera Australii Scotta Morrisona do międzynarodowego śledztwa w sprawie przyczyn pandemii COVID-19.

Podczas spotkania Xi Jinping powiedział, że Chiny i Australia są „na właściwej drodze do poprawy i rozwoju relacji”.

Albanes po rozmowie  na pytanie „ czy Asutralia może ufać Chinom?” odpowiedział, że jego poprzednie styczności z XJi Jinpingiem były „udane i konstruktywne”. Podkreślał także wagę szanowania swoich odmiennych kultur i historii. 

 

Hiszpania

W niedzielę 12 listopada na ulicach Madrytu oraz innych hiszpańskich miast setki tysięcy osób protestowały przeciwko zapowiedzianej przez premiera Hiszpanii Pedro Sancheza amnestii dla katalońskich separatystów zaangażowanych w nieudane referendum niepodległościowe z 2017 oraz pozostałym warunkom poparcia trzeciego rządu Sancheza wynegocjowanym przez socjalistyczną partię PSOE wraz z nacjonalistycznymi partiami ERC i Junts .

Umowa zawarta cztery miesiące po wyborach, w których żadne ugrupowanie nie zdobyło wymaganej większości w parlamencie, została natychmiastowo skrytykowana i była bezpośrednią przyczyną wybuchu protestów, do których zachęcała centroprawicowa Partia Ludowa (PP).

We wszystkich miastach, w których odbywały się protesty odczytywano manifest nawołujący do poradzenia sobie z separatystami w sposób „pokojowy, obywatelski i zgodny z prawem”. PP zapowiadała również „walkę z bezkarnością z wykorzystaniem instytucji, sądów Unii Europejskiej i na ulicach”.

 

Portugalia

Premier Portugalii Antonio Costa podał się do dymisji po tym ja w wyniku przeszukiwań dokonanych przez służby korupcyjne 8 listopada zatrzymano m.in. szefa kancelarii premiera Vitora Escaria, ministra infrastruktury Joao Galamba oraz przyjaciela i nieformalnego doradcę Costy Diogo Lacerda Machado. 

Jedna z inwestycji objętych antykorupcyjnym śledztwem dotyczy produkcji i eksportu tzw. zielonego wodoru, a druga wydobycia litu na północy Portugalii. Oba projekty są dofinansowane przez Unię Europejską,

Antonio Costa na konferencji prasowej ogłosił  rezygnacje z powodu czekających go długich procesów sądowych, zapewniał jednak o swojej niewinności i wzięciu na siebie jedynie politycznej odpowiedzialności za sprawę. 

 

Autor: Julia Makurat

 

Euractiv, Portugalia: Premier podał się do dymisji w związku z aferą korupcyjną https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/portugalia-premier-podal-sie-do-dymisji-w-zwiazku-z-afera-korupcyjna/

BBC, Australian PM Albanese hails progres with China after Xi talks https://www.bbc.com/news/world-australia-67329892

Euractiv, Premier Australi odwiedza Chiny. Po raz pierwszy od siedmiu lat https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/premier-australii-odwiedza-chiny-po-raz-pierwszy-od-siedmiu-lat/

PAP, Ogólnokrajowe protesty w Hiszpanii przeciwko amnestii i ustępstwom rządzących wobec separatystów https://www.pap.pl/aktualnosci/ogolnokrajowe-protesty-w-hiszpanii-przeciwko-amnestii-i-ustepstwom-rzadzacych-wobec

Politico, Protests mount in Spain against Sanchez’s amnesty deal https://www.politico.eu/article/protests-mount-in-spain-against-sanchezs-amnesty-deal/

%d bloggers like this: