Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wieczór Wyborczy Gruzja 2018

Szanowni Państwo!

W

środę 7 listopada o godzinie 18.00 w siedzibie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu na ulicy Ratajczaka 44 (drugie piętro) odbędzie się Gruziński Wieczór Wyborczy.

Ostatnie takie wybory w Gruzji!

28 października odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Gruzji. Salome Zurabiszwili, wspierana przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, uzyskała 38,63% głosów. Na drugim miejscu znalazł się z Grigol Waszadze (Zjednoczony Ruch Narodowy byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego) – otrzymał 37,74% głosów, a na trzecim – Dawit Bakradze (partia Europejska Gruzja, która wyłoniła się ze Zjednoczonego Ruchu Narodowego na początku 2017 roku) z 10,97% głosów.

Co ciekawe do wyborów zgłosiło się aż 25 kandydatów.

Były to ostatnie bezpośrednie wybory prezydenta w Gruzji. Od 2024 roku prezydenta będzie wybierać kolegium, składające się z 300 delegatów – 150 parlamentarzystów i 150 przedstawicieli miejscowych władz..

Czy Zurabiszwili pomimo niewielkiej przewagi uda się utrzymać prowadzenie? A może opozycja dzięki głosom innych kandydatów zwycięży a prezydentem zostanie Waszadze?

Druga tura wyborów prezydenckich jeszcze przed nami – co przyniesie przyszłość? Jaką politykę będzie prowadzić Gruzja w stosunku do swoich sąsiadów?
Czy żyjący na wygnaniu były prezydent Micheil Saakaszwili będzie mógł powrócić do ojczyzny?

Na te oraz inne pytania odpowie nasz gość Magda Pabin-Majchrzak. Doktorantka Wydziału Historycznego UAM, absolwentka wschodoznawstwa na UAM oraz Bezpieczeństwa Narodowego (specj. bezpieczeństwo militarne) na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecne ASzWoj). Specjalizuje się we współczesnej polityce imperialnej Rosji, konfliktach zbrojnych na obszarze byłego ZSRR oraz regionie Kaukazu.

Zapraszamy serdecznie!

%d bloggers like this: