Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wieczór wyborczy – Włochy 2018

15 marca 2018 roku w sali degustacyjnej Peretti na chwilę przenieśliśmy się do słonecznej Italii podczas włoskiego wieczoru wyborczego.

Sytuację polityczną po wyborach parlamentarnych we Włoszech barwnie opisał dr Carlo Paolicelli. – prezes Clubu Italia w Poznaniu, były koordynator Ruchu Stowarzyszeniowego Włochów Zagranicą, niezależny konsultant w dziedzinie spraw publicznych akredytowany przy Komisji Europejskiej, oraz ekspert sejmowej Polsko-Włoskiej Grupy Parlamentarnej. Od 2011 dr Paolicelli jest również polskim samorządowcem – Sołtysem Bolewic (Zachodniopomorskie) i radnym w Pełczycach.

Prowadzący przedstawił długą, historyczną perspektywę, dokonując porównania wszystkich wyborów we Włoszech od początku lat 90′. Dzięki temu udało się wychwycić podziały i istniejące we włoskiej polityce trendy. Dr Palocielli nakreślił historię upadku poszczególnych partii, burzliwy okres rządów Berlusconiego i przyczyny powstania populistycznego Ruchu 5 Gwiazd komika Bepe Grillo. Pomimo rozwoju gospodarczego jakość życia Włochów uległa przez ostatnie dwie dekady obniżeniu. Upadały stocznie, a przemysł przeniósł się do krajów o tańszej sile roboczej, przez co odsetek Włochów żyjących na granicy ubóstwa, a co za tym idzie niezadowolenie społeczne gwałtownie wzrosło. Winą za obecny stan rzeczy obarczono Unię Europejską, która ma uniemożliwiać prawdziwy rozwój Włoch. Eurosceptyczne ugrupowania otrzymały ponad 70% głosów.

Jednocześnie sytuacja w Italii jest daleka od stabilnej. Żadne ugrupowanie nie jest w stanie utworzyć samodzielnego rządu. Ponadto istnieje konstytucyjny spór o to, czy palmę pierwszeństwa ma dzierżyć partia, która otrzymała najwięcej głosów czy koalicja trzech partii, która uzyskała nieznacznie lepszy wynik. Być może wybory będą musiały zostać w najbliższym czasie powtórzone.

Dla Unii Europejskiej wynik wyborów oznacza problemy, państwo należące do rdzenia Zjednoczonej Europy obrało eurosceptyczny kurs. Pojawiały się nawet głosy by Włochy włączyć do Grupy Wyszehradzkiej.

Po długim wystąpieniu przyszedł czas na pytania publiczności, która poruszyła tematy przyszłości Unii Europejskiej oraz tego jak Polska powinna ustosunkować się do wyniku włoskich wyborów.

%d bloggers like this: