Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Zaproszenie na spotkanie „Nowy Jedwabny Szlak”

W ostatnim czasie w naszym ośrodku kilkukrotnie dyskutowaliśmy na tematy dotyczące Chin. Tym razem chcielibyśmy zaprosić Państwa na spotkanie pt. „Nowy Jedwabny Szlak”, inicjatywy znanej także jako Belt and Road Initiative (Inicjatywa Pasa i Drogi), które poprowadzi prof. Przemysław Osiewicz, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, stypendysta Fulbright Senior Award, specjalista w zakresie polityki państw Bliskiego Wschodu, polityki zagranicznej Turcji, Iranu oraz Cypru, autor kilku monografii oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Spotkanie odbędzie się w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 44), w poniedziałek 29 października o godz. 18:00. 

Flagowy pomysł Chin stanowi możliwość dalszego rozwoju Chin oraz umacniania pozycji tego państwa na arenie międzynarodowej. To także asumpt do zacieśniania współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej pomiędzy państwami znajdującymi się na jego trasie.
Inicjatywa ta nawiązuje do starożytnej koncepcji Jedwabnego Szlaku będącego wówczas głównym szlakiem handlowym łączącym Chiny z Europą i Bliskim Wschodem.

Oprócz dalekosiężnych zamiarów ChRL pojawiają się także obawy, że Chiny zamierzają rozszerzyć swoje wpływy na gospodarkę światową.
Czy Nowy Jedwabny Szlak to alternatywa dla Stanów Zjednoczonych, które nie będą chciałby bezczynnie przyglądać się działaniom Chin zmierzającym do zdobywania pozycji światowego hegemona?
Jakie korzyści z tego projektu może odnieść Polska?
Czy pomyślna realizacja projektu „Pasa i Drogi” zmieni dotychczasowy ład polityczny i ekonomiczny świata?
Odpowiedzi na powyższe pytania poszukiwać będziemy już w poniedziałek.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

%d bloggers like this: